TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Alanın menşei değil PETKİM'in kendisi önemli

Alanın menşei değil PETKİM'in kendisi önemli

12/07/2007
Alanın menşei değil PETKİM‘in kendisi önemli


PETKİM‘in özelleştirilmesine karşı tepkiler sürüyor. Özelleştirmeye karşı çıkan kurumlar, geç olmadan özelleştirmeden vazgeçilmesini istediler.
PETKİM‘in özelleştirilmesine karşı tepkiler sürüyor. Özelleştirmeye karşı çıkan kurumlar, geç olmadan özelleştirmeden vazgeçilmesini istediler. PETKİM‘i alanların milliyetinin tartışılmasının gerçeklerin üzerini örtmek anlamına geldiği vurgulanan açıklamalarda, tepki gösterilmesi gerekenin PETKİM‘in satılması olduğu söylendi.
Maden Mühendisleri Odası (MMO), "PETKİM‘in değerinin üzerinde satıldığı" iddialarını yalanlayarak kurulu tesisleri ve malvarlığı ile değerinin 5-6 milyar dolar olduğunun altını çizdi.
MMO‘dan yapılan açıklamada, "Türkiye‘deki petrokimya sektörünün yıllık cirosunun 6 milyar dolara yaklaştığı ve sektörün güçlü bir büyüme potansiyeli olduğu tüm çevrelerce bilinmektedir" denildi. Açıklamada, PETKİM‘in 2006 yılı sonunda pazar payının yüzde 27, yılın ilk çeyreğindeki kârının geçen dönemdeki 3 milyon YTL‘den 50.1 milyon YTL‘ye yükselttiğine vurgu yapıldı.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı‘nın PETKİM ‘e ilişkin, "Ülkemizin en gözde şirketlerinden olan PETKİM, 50‘yi aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle bugün sanayimizin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi durumundadır. PETKİM‘in ürettiği hammaddelerden plastikler ve sentetik kauçuklar; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik sektörlerinin önemli girdileridir" denilen açıklamada, "Öyleyse, niteliği bile daha tam olarak tanımlanamayan bir kuruluşa hangi gerekçelerle satış yapılmaktadır" diye soruldu. 
 

Okunma Sayısı: 182
Yayın Tarihi: 15.07.2007