TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BARIŞ BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMANIN GÜVENCESİDİR

BARIŞ BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMANIN GÜVENCESİDİR
BARIŞ BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMANIN GÜVENCESİDİR

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Almanya'nın 1939 yılında Polonya'yı işgal ederek altmış milyon insanın ölümüne, büyük acıların yaşanmasına neden olduğu İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarihtir. Emperyalist savaşları unutmamak ve barışın önemini hatırlamak için 1981 yılında ilan edildi. Aradan geçen bunca yıla rağmen insanlar hala savaşlarda ölmekte, işkence görmekte, kadınlar tecavüze uğramakta, köle yapılmakta, insanlık acı çekmeye devam etmektedir. 

Oysa bize tek kutuplu dünyada savaş ve çatışmaların son bulacağı, insanlığın yeni bir refah dönemi yaşayacağı vaat edilmişti. Halen Ortadoğu ve Ukrayna olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde emperyalist güçlerin körüklediği savaşlar ve iç çatışmalar yaşanmaktadır. İnsanlar evlerinden, şehirlerinden, ülkelerinden göç etmek zorunda kalıyor.  Binlerce insanın göç ederek evlerinden, topraklarından ayrılmasına mülteci durumuna düşmesine neden olan bu güçler, benzer bir biçimde Ortadoğu’yu da kana bulayıp, toplumları çökerttiler, insanları mülteci durumuna soktular. 

Açık bir gerçek var ki, barış bizlere altın tepside sunulmayacak, insanlık adalet için, eşitlik, özgürlük ve refah için mücadele ettiği gibi barış için de mücadele edecek ve barışı kazanacaktır. Aksi durumda yaşanılan acılar katlanarak devam edecektir. 

İşgalin başladığı 1 Eylül tarihinin 84. yılında, gerek ülkemizde gerek dünyada barış insanlığın temel talebi, huzur ve refahın garantisi olarak uğruna mücadele verilmesi gereken temel bir değerdir. Dünya Barış Günü 1 Eylül’de de barış taleplerimizi ve mücadelemizi yükselteceğiz.

Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi… 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
1 Eylül 2023, Ankara
Okunma Sayısı: 647
Yayın Tarihi: 01.09.2023
Fotoğraf Galerisi