TMMOB Maden Mühendisleri Odası

BURSA/MUSTAFAKEMALPAŞA, BALIKESİR/DURSUNBEY,BALIKESİR BELEDİYE BAŞKANI, BALIKESİR VALİLİĞİ, BALIKESİR MTA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ VE BALYADAKİ İŞYERLERİ ZİYARET EDİLDİ (11-12.03.2010)

BURSA/MUSTAFAKEMALPAŞA, BALIKESİR/DURSUNBEY,BALIKESİR BELEDİYE BAŞKANI, BALIKESİR VALİLİĞİ, BALIKESİR MTA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ VE BALYADAKİ İŞYERLERİ ZİYARET EDİLDİ (11-12.03.2010)

10 Aralık 2009 tarihinde Bursa/Mustafakemalpaşa‘da meydana gelen grizu patlamasından sonra tutuklanan işletme müdürü ve teknik nezaretçi meslektaşlarımız 11.03.2010 tarihinde ziyaret edilmiş ve kendilerine Oda olarak hukuksal destek verilebileceği iletilmiştir. Meslektaşlarımız işletme tarafından kendilerine gerekli hukuksal desteğin verildiğini belirtmişlerdir. Yine 23 Şubat 2010 tarihinde Balıkesir/Dursunbey Odaköy kömür ocağında grizu patlaması sonucu tutuklanan meslektaşımız ziyaret edilerek gerekli hukuksal desteğin verileceği belirtilmiştir. Ayrıca Dursunbey‘ de üyelerimizle ve Kaymakamla ayrı ayrı toplantı yapılmış, Cumhuriyet Savcılığı ile görüşülmüştür. Gerek Kemalpaşa gerekse Dursunbey‘de ocaklar halen çalışmamaktadır. 

12.03.2010 Cuma günü Balıkesir Belediye Başkanı ve Balıkesir Vali Yardımcısı ile toplantı yapılmıştır.Toplantıda bölge madenciliğine hitap edecek; Balıkesir‘de yanık merkezi ve yoğunbakım ünitesi kurulması, madencilik sempozyumu düzenlenmesi, Özel İdare ve Belediye‘de maden mühendisi istihdam edilmesi, tüm odaların yer alacağı bir akademik odalar birliği için arsa tahsis edilmesi görüşülmüştür. Aynı gün MTA Bölge Müdürlüğü ziyaret edilerek, meslektaşlarımızla görüşülmüştür. Öğleden sonra Balya‘da özel sektöre ait açık işletme çalışan kömür ocağı gezilerek işletme hakkında bilgi alınmıştır. Yine Balya‘da bulunan kurşın-çinko-bakır ocağı incelenmiş, detaylı bilgi alınmıştır. Çok eski dönemden beri çalışan ve Fransızlar tarafından 1939 yılında terkedilen ocak ve atıklar incelenmiş, eski tesisler ile şu anda çalışan tesisler hakkında meslektaşlarımızdan bilgi alınmıştır. Odamız tarafından eski atıklarla ilgili, bakanlıklarla çalışma yapılması için yazı yazılması, proje yapılması ve yapılacak işlemlerin takip edilmesi kararlaştırılmıştır. 

İnceleme ve toplantılara Merkez, İzmir, Zonguldak, İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyeleri ile Oda hukuk müşaviri, Balıkesir ve Bursa il temsilcisi katılmışlardır.

Okunma Sayısı: 1834
Yayın Tarihi: 17.03.2010
Fotoğraf Galerisi