TMMOB Maden Mühendisleri Odası

CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA YAZILAN YAZIMIZ

 

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA

 

 

Ankara; 14.01.2014

Sayı     : 256

Sayın Cumhurbaşkanım,

 4 yıldır tutuklu bulunan bilim insanı Prof. Dr. Fatih HİLMİOĞLU`nun yaşamını tehdit eden ağır cezaevi koşullarında tedavisi olanaksız sağlık sorunları olduğu kamuoyunca da bilinmektedir. Ülkesine sayısız hizmetlerde bulunan bilim insanı Prof. Dr. Fatih HİLMİOĞLU, tam olarak neyle suçlandığı bile belli olmadan, gerçekliği kanıtlanmamış deliller ve iddialarla 4 yıldır sağlığını her geçen gün kötüye götüren koşullarda tutuklu bulunmaktadır.

Devlet; her şeyden önce yurttaşının yaşamından sorumludur. Masumiyet karinesi ve uzun tutukluluk süresi dikkate alındığında göz göre göre ölüme terk edilmesi devlet adabına, insan haklarına ve vicdana aykırıdır.

Prof. Dr. Fatih HİLMİOĞLU`nun ölüme terk edilmesi, hiçbir toplumun, hiçbir anlayışın vicdanında yer bulacak bir davranış değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ni dünyanın ve ulusumuzun gözünde küçük düşürecek, Devlet onurunu zedeleyecek böyle bir duruma izin vermeyeceğini düşünüyoruz.

Bu düşüncelerle, Prof. Dr. Fatih HİLMİOĞLU`nun donanımlı bir hastanede tedavi edilmesi konusunda hassasiyetinizi talep ediyoruz.

Saygılarımızla,

 Mehmet TORUN

Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 522
Yayın Tarihi: 15.01.2014