TMMOB Maden Mühendisleri Odası

ERKEN UYARI SİSTEMİ ÇALIŞMADI

ERKEN UYARI SİSTEMİ ÇALIŞMADI

Gelik‘teki grizu patlamasıyla ilgili Maden Mühendisleri Odası‘ndan çarpıcı bir iddia geldi. Oda Başkanı Mehmet Torun, işçileri maden ocağındaki ciddi güvenlik deliklerinin ölüme götürdüğünü söyledi. Torun‘un iddiaları şöyle:
"Karadon Maden Ocağı‘nda gaz izleme sistemi bulunmasına rağmen, bu sistemin erken uyarı sistemiyle desteklenmediği ve herhangi bir işlevinin olmadığını gördük. Erken uyarı olmazsa olmaz bir sistemdir. Karbon monoksit gazı yükseldiğinde sesli ve görsel uyarılar verir. İşçiler bu esnada hemen madeni terk etmeye başlar. Ancak bu sistem madende bulunmuyor. Bunun yerine bazı gaz sensörleri ve buna bağlı bir bilgisayar var. Tehlikeli gaz açığa çıktığında, işçiler her kotta bulunan bir kablolu telefon ile uyarılmaya çalışılıyor. Ancak bu kazada uyarıldıklarını da sanmıyoruz."
"Maden ocağının havalandırma sisteminde bir sorun var. Tam teşekküllü değil. Ocaktaki vantilatörlerin, pervanelerin ve vantuzların yani havayı tahliye eden sistemlerin tam teşekküllü olmadığını anladık. Tehlikeli gaz açığa çıktığında işçiler bu nedenle tahliye edilemedi. Ayrıca işçilerin gaz maskelerinin olmadığı da görüldü.

‘VAKVAK İLE ÖTMEMİŞ‘
Karadon Maden Ocağı‘nda 22 yıl çalışan ve 2003 yılında da emekli olan Kemal Önal ise, işçilerin tahliyesi için sadece asansörlerin olmadığını aynı zamanda yük indirilen desenderelerin olduğunu da söyledi. Önal, Karadon‘da gaz izleme sistemini en çok etkileyen nedenin elektrik kesintileri olduğunu iddia ederek şunları söyledi: "Karadon Maden Ocağı‘nda 540 kotuna kadar her kota yüzde 60 eğimle giden desendereler var. Bunlar, insan ve malzeme nakli için kullanılıyorlar. Sürekli asansörden bahsediliyor ancak neden bu çıkışları kullanmadıklarını anlatmıyorlar.
Öte yandan benim de kullandığım ‘vakvak‘denilen bir cihaz var. Gaz olduğu zaman öttüğünde orayı terk ederdik. Bu cihazın madencilerde olması gerekiyordu."

Okunma Sayısı: 181
Yayın Tarihi: 23.05.2010