TMMOB Maden Mühendisleri Odası

EVRENSEL MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI YENİ BİNASINI HİZMETE AÇTI

EVRENSEL MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI YENİ BİNASINI HİZMETE AÇTI

Maden Mühendisleri Odası Ayhan Yüksel, Ankara’da yeni hizmet binalarının açılışında, mesleki faaliyetlerine karşı baskılara rağmen “tarihi teslim olanlar değil, direnenler değiştirir” anlayışıyla mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Maden Mühendisleri Odası yeni hizmet binasını açtı. TMMOB’ye bağlı odaların yönetici ve üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcilerinin katıldığı açılışta, Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet Özer’in sergisi de yer aldı.

Açılışta konuşan Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, “Odamız 68 yılık onurlu geleceğimizle çok sayıda başarıya imza atarken birçok badireler de atlatmıştır. Üyelerimiz ve dostlarımızın mücadelesiyle tüm zorlukların altından kalkmayı başarmıştır. Odamız mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarını, ülkenin sorunlarından ayırt etmeden daime bilim, emek ve kamu yararından yana saf tutarak halkın hizmetinde olmuştur, olmaya da devam edecektir. Odamız bu tavrıyla, TMMOB’nin diğer odalarıyla birlikte siyasi iktidarların hedefi olmuş ama bu duruşundan taviz vermemiştir. 2007 yılında TMMOB ve odalarına başlatılan her alanda saldırılarla mesleki denetim yetkimiz elimizden alınmış, faaliyet alanlarımız daraltılmış, bilimsel faaliyetlerimiz engellenmeye çalışılarak örgütümüz zapturapt altına alınmak istemiştir. Ancak tarihi teslim olanlar değil, direnenler değiştirir anlayışıyla mücadele eden odamız demokratik muhalefetin ayrılmaz bir parçası olmuştur” dedi.

TMMOB Başkanı Emin Koramaz da AKP’nin yıllardır TMMOB’nin toplumsal gücünü, mesleki faaliyetlerini kısıtlamak için elinden geleni yaptığını ifade etti. Anayasanın, TMMOB kanunun verdiği mesleki denetim yetkilerinin bile odalardan kopardığını belirten Koramaz, “Bu bina üyelerin dayanışmasıyla neler yapabileceğimizi, birlikteliğimizin de bir göstergesidir. Bundan sonra da aynı inanç ve kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan da şöyle konuştu: “Maden Mühendisleri Odası, sınıf mücadelesinin merkezinde yer alan madencilerin mücadelesinin bileşenlerinden birisidir. Maden Mühendisleri Odası iş cinayetlerine karşı verdiğimiz mücadelenin müttefiki olan kurumlarından birisidir. Bu ülkede demokrasi mücadelesinin önemli bileşenlerinden Maden Mühendisleri Odası ile hem sınıf mücadelesinde, hem emek ve demokrasi mücadelesinde birlikte yürümekten kıvanç duyuyoruz.” 

Okunma Sayısı: 122