TMMOB Maden Mühendisleri Odası

HALKIN SESİBÖLGEYE DAHA ÇOK MADENCİ VE MÜHENDİS GİTMELİ

HALKIN SESİBÖLGEYE DAHA ÇOK MADENCİ VE MÜHENDİS GİTMELİ

HALKIN SESİ - "BÖLGEYE DAHA ÇOK MADENCİ VE MÜHENDİS GİTMELİ"

Zonguldak Maden Mühendisleri Odası Başkanı Çağlar Öztürk, yazılı bir açıklama yaparak deprem bölgesine gönderilen maden işçisi sayısının yetersiz olduğunu belirterek, "TTK ve Enerji Bakanlığı’nın bölgeden gelen 'İMDAT' sesine kulak vermesini istiyoruz. Maden Mühendisleri olarak her türlü destek ve yardıma hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz." dedi.

Deprem bölgesinde hala ulaşılamayan enkazlar ve kurtarılmayı bekleyenlerin olduğuna dikkat çeken Öztürk'ün açıklaması şöyle:

"Ülkemiz tarihinin en acı günlerini yaşıyor. 10 ilimizi etkileyen bu acı olayın ulusça üstesinden geleceğimize inanıyorum. Halkımızın dayanışma duygusunun en üst düzeyde olduğunu biliyoruz. Irk, din, dil, siyasi görüş ayrımı olmadan tüm insanlığın ortak değeri olan yaşatma duygusuna bu gün daha fazla ihtiyacımız olan günlerden geçiyoruz.
Felâketin yaşandığı bazı il, ilçe ve köylere halâ erişilemediği haberleri ile sarsılmaya devam ediyoruz. Kurtarma ekiplerinin yetmediği, dolayısıyla yetersiz kaldığı anlaşılmaktadır. Konu ile ilgili Bölgeden bizlere ulaşan haberler ne yazık ki pek te iç açıcı değil.
Kurtarma çalışmaları için son derece deneyimli, bilgili ve birikimli olan Kurumlarımız olmasına rağmen, halâ imdat çığlıklarının gelmesi tüm halkımızda ve biz madencilerde umutsuzluğa neden olmaktadır. Zonguldak ve Soma Madencilerinin canla başla bölgede çalışmalarını sürdürdüklerini biliyoruz. 750  madencinin bölgeye intikalinin sağlandığı, 500 kişinin de hazır bekletildiği bilgisi kurum yetkililerince olumlu bir gelişme olarak açıklandı. Ancak bu çalışmaların yetersiz kaldığını daha çok ekibe ve kurtarma ekipmanlarına ihtiyaç olduğunu bizlere ulaşan haberlerden biliyoruz. 
Bölgeye ve özellikle yardım çığlıklarının olduğu yerlere Zonguldak’tan daha fazla madenci ekibiyle yardıma koşulması gerektiğine inanıyoruz. O yüzden acilen TTK’nın bir süreliğine üretim faaliyetlerini durdurmasını ve gönüllü olacaklarına inandığımız çalışanlarının mühendisi, teknikeri ve işçisi ile birlikte hayat kurtarmaya koşmasını istiyoruz. TTK ve Enerji Bakanlığı’nın Bölgeden gelen İMDAT sesine kulak vermesini istiyoruz.
TMMOB Maden Mühendisleri olarak her türlü destek ve yardıma hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ayrıca TMMOB’nin açtığı ve diğer kuruluşlarla koordineli yürüttüğü yardım kampanyasına üyelerimizin ve halkımızın desteğini bekliyoruz"

 

KAYNAK: (HALKIN SESİ)

Okunma Sayısı: 134