TMMOB Maden Mühendisleri Odası

İLK SES GAZETESİ | TMMOB Maden Mühendisleri Odası’ndan İliç çıkışı: İşletme ruhsatları iptal edilmeli!

İLK SES GAZETESİ | TMMOB Maden Mühendisleri Odası’ndan İliç çıkışı: İşletme ruhsatları iptal edilmeli!
İLK SES GAZETESİ | TMMOB Maden Mühendisleri Odası’ndan İliç çıkışı: İşletme ruhsatları iptal edilmeli!

İliç Çöpler Altın Madeninin kapatılması gerektiğini savunan yönetim kurulu, işletme ruhsatlarının ise iptal edilmesini talep ederek “Sömürge madenciliğine son verilmelidir!” dedi

Erzincan İliç’te yaşanan maden faciası TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın da tepkisini çekti. Yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaparak “Daha fazla kâr hırsı ile maliyetten kaçmak için madencilik kültüründen, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinden ödün veren, insan hayatını, çevre sağlığını, toplumsal yararı hiçe sayan madencilik uygulamalarına ve diğer ekonomik faaliyetlere izin verilmemelidir!” dedi. 
İliç Çöpler Altın Madeninin kapatılması gerektiğini savunan yönetim kurulu, işletme ruhsatlarının ise iptal edilmesini talep ederek “Sömürge madenciliğine son verilmelidir!” dedi. 

BU ÜLKEYİ BİZİM KADAR ÖNEMSEMEDİKLERİ AÇIK! 
Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Yıllarca ülke kamuoyuna altın madenciliğini çevreyle tamamıyla barışıkmış algısını yaratmaya çalışan çevrelerin manipülasyonları, yaşanan bu faciayla açığa çıkmıştır. Benzer şirketlerin ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş ülkelerde yürüttükleri madencilik faaliyetini, ülkemizde aynı hassasiyetle yürütmedikleri; bu ülkeyi bizim kadar önemsemedikleri açıktır. Onların sadece ve her zaman olduğu gibi yalnızca ‘yaratılan artı değeri’ düşündükleri ortadadır. ÇED izin süreçlerinde tanınan kolaylıklar, verilen teşviklerle alınmayan vergiler kamu erkinin burada yaratılan pespaye duruma yaklaşımını gözler önüne sermektedir. Faciadan hemen sonra bir takım çıkar gruplarının bu olayı topluma heyelan/toprak kayması olarak aksettirmeye çalışmasının amacı kamuoyunu yanıltmaktan başka bir anlama gelmemektedir.”

SÖMÜRGE MADENCİLİĞİNE SON VERİLMELİ 
Son olarak ise “Bir kez daha uyarıyoruz; Madencilik alanında uzman bir kuruluş olan TMMOB Maden Mühendisleri Odasının, ticari sır ve benzeri gerekçelerle olay mahallinde inceleme yapmasının engellenmesi, bazı gerçeklerin kamuoyundan saklanması olasılığını düşündürmektedir. Kamuoyunu yakından ilgilendiren her durumda Odamızın teknik inceleme hak ve sorumluluğu tanınmalı, böylece kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin yolu açılmalıdır. Daha fazla kâr hırsı ile maliyetten kaçmak için madencilik kültüründen, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinden ödün veren, insan hayatını, çevre sağlığını, toplumsal yararı hiçe sayan madencilik uygulamalarına ve diğer ekonomik faaliyetlere izin verilmemelidir! İliç Çöpler Altın Madeni kapatılmalı, işletme ruhsatları iptal edilmelidir! Sömürge madenciliğine son verilmelidir!” çağrısı yapıldı. 

KAYNAK
Okunma Sayısı: 78
Yayın Tarihi: 23.02.2024