TMMOB Maden Mühendisleri Odası

İLKSES | İnsani Yardım Vakfı, maden mühendislerinin hedefinde!

İLKSES | İnsani Yardım Vakfı, maden mühendislerinin hedefinde!
İLKSES | İnsani Yardım Vakfı, maden mühendislerinin hedefinde!

‘Afet Farkındalık Eğitimi’ düzenlenmesi amacıyla karşılıklı bir protokol imzalayan TKİ ve İHH, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun eleştirisine maruz kaldı

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu; Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) arasında düzenlenen ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ne tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama yayımlayarak eleştirilerini sıralayan oda yönetimi, “Tüm kamu kurum ve kuruluşları, kamuoyunda tartışmalara neden olmuş ve halkın ciddi anlamda sorguladığı vakıf veya dernek adı altında faaliyet gösteren yapılar yerine anayasal kuruluşlar olan meslek odaları, üniversiteler ve uzman kamu kurumları ile çalışmalarını sürdürmelidir” dedi.

EN BAŞTA BİR KAMU KURUMU OLAN TKİ’Yİ YIPRATACAĞI…

Kamuoyuna aktarılan açıklamada, “Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) arasında ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ düzenlenmesi amacıyla karşılıklı bir protokol imzalandığı ile ilgili haberler geçtiğimiz günlerde basına yansımıştır. Basından da takip ettiğimiz üzere; protokol gereği, kurum personelinin afet farkındalık düzeyinin geliştirilmesi ile ilgili İHH tarafından Genel Müdürlük binasındaki bir salonda eğitime tabi tutulduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu vakfın faaliyetleri kamuoyunda zaman zaman ciddi tartışmalara neden olmuştur. Farklı basın organlarının haberlerinde; vakfın, yurtdışında göstermiş olduğu faaliyetler hakkındaki belirsizliklerin ve tartışmaların mevcut olduğu, kamuoyunu ilgilendiren önemli davalarda da isminin farklı şeriatçı örgütlerle anıldığı görülmektedir. Tüm bu tartışmalar ve belirsizlikler göz önünde bulundurulduğunda; TKİ gibi saygın ve kömür madenciliğinde lider olması gereken bir kuruluşun, söz konusu vakıf ile imzaladığı protokol kamuoyunda ciddi anlamda sorgulanmış ve eleştirilere neden olmuştur. Tüm bu haklı tartışmaların ve sorgulamaların en başta bir kamu kurumu olan TKİ’yi yıpratacağı ve Kurum çalışanlarının iş motivasyonunu düşüreceği unutulmamalıdır” ifadeleri yer aldı.

MESLEK ODALARININ GÖRÜŞLERİNİ ALACAK MISINIZ?

Açıklamanın devamında, “Odamız, 6 Şubat depremlerinde, gerek arama-kurtarma çalışmaları aşamasında madenci ekiplerin koordinasyonunun sağlanmasında gerekse depremden sonraki süreçte yurttaşların ihtiyaçlarının karşılanmasında çalışmalarına sürekli olarak devam etmiştir. Deprem sonrasında yapılan anketlerde, vatandaşın en güvenilir bulduğu meslek grubunun madenciler olduğu anlaşılmıştır. ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ gibi bir eğitimin toplumda saygınlığı kabul edilmiş ve anayasal bir kuruluş olan Odamız ile hiçbir iletişime geçilmeden basında ve kamuoyunda ciddi tartışmalar oluşturmuş bir vakıf ile yürütülmesi hatalı bir uygulama olmuştur. TKİ yöneticilerinden öğrenmek istiyoruz; Madencilik faaliyetleri konusunda uzman meslek odası olmamıza rağmen Odamız ile son süreçte kurmadığınız dayanışmayı ve iş birliğini İHH ile kurmanızı sağlayan motivasyon nedir? Kamuoyunda bu tarz tartışmalara neden olabilecek farklı dernek, vakıf vb. kuruluşlarla benzer konularda protokol imzalama çalışmalarınız mevcut mudur? Bundan sonraki süreçte bu tarz eğitimleri düzenlemeden önce kurum personeli ve uzman meslek odalarının görüşlerini alacak mısınız?” sözleri dikkat çekti.

HALKIN CİDDİ ANLAMDA SORGULADIĞI…

Son olarak ise “TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak; meslektaşlarımızın yoğun olarak çalışmalarını sürdürdüğü bir kamu kuruluşu olan TKİ’nin saygınlığının korunması ve kurum personelinin madencilik dahil her türlü alandaki eğitim ihtiyaçlarının karşılanması konusunda, geçmişte olduğu gibi bugün de gayret göstereceğimizin bilinmesi gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz. Başta TKİ yöneticileri olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerine buradan çağrıda bulunuyoruz. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, kamuoyunda tartışmalara neden olmuş ve halkın ciddi anlamda sorguladığı vakıf veya dernek adı altında faaliyet gösteren yapılar yerine anayasal kuruluşlar olan meslek odaları, üniversiteler ve uzman kamu kurumları ile çalışmalarını sürdürmelidir” denildi.

KAYNAK

Okunma Sayısı: 73
Yayın Tarihi: 06.03.2024