TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Kömür değil dinamit yardımı!

Kömür değil dinamit yardımı!

Kömür değil dinamit yardımı!

MESUT HASAN BENLİ

ANKARA - Hükümet tarafından dağıtılan kömür torbalarının içinden patlamamış dinamit kapsülleri çıktı. Mersin‘in Mut ilçesi ve Konya‘nın Hadim ilçesinde kaymakamlığın dağıttığı kömür torbasını açan vatandaşlar, dinamit lokumlarını gördü.

Muhalefet, AKP‘nin 22 Temmuz seçimlerindeki başarısının arkasındaki önemli nedenlerden birinin hükümetin tüm Türkiye‘de yoksullara dağıttığı kömürler olduğunu savunmuştu Bu kez AKP kömürleri, içinden çıkan dinamitlerle gündemde.

Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, Mersin‘in Mut ilçesi ve Konya‘nın Hadim ilçesinde bazı vatandaşların kömür torbalarından patlamamış dinamit lokumları çıktığını tespit ettiklerini söyledi. Torun, Türkiye Kömür İşletmeleri‘ne (TKİ) başvurarak özel sektörden alınarak TKİ damgası vurulan kömür torbalarından çıktığını belirterek ve bu konuda önlem alınmasını istedi. Kömür dağıtımını TKİ‘nin yaptığını anlatan Torun şunları söyledi: "Kömür üretimi sırasında kolay kazılması için patlayıcı madde kullanılmaktadır. Bazen dinamitler patlamamaktadır. Patlamayan bu dinamit ve kapsüller özel yöntemlerle ayrılmaktadır. Anlaşıldığı kadarıyla bunlar ayrılmamış."

Kömürün yakılması esnasında ateşle temas eden kapsüllü dinamitin patlayacağını vurgulayan Torun, "Bu kömürlerin dağıtım yerleri bilinmektedir. Bunlar ayıklanmalıdır" dedi. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan Erdoğan‘ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde patlamamış dinamit ve kapsüllerin torbaların içine nasıl karıştığını sordu.

 

 

Okunma Sayısı: 127
Yayın Tarihi: 29.02.2008