TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Maden Mühendisleri: Uyarıyoruz, 'güzel' olmayacak.

Maden Mühendisleri: Uyarıyoruz, 'güzel' olmayacak.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer‘in ‘Madencilerimiz güzel öldüler‘ sözünü kınadı. Maden Mühendisleri Odası başkanı, uyarılarının dikkate alınmadığı taktirde eylemliliklerini büyüteceklerini belirtti.   TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Zonguldak‘ta 30 maden işçisinin yaşamını yitirmesine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer‘in ‘güzel öldüler‘ sözünü Olgunlar Caddesi Madenci Anıtı önüne siyah çelenk bırakarak kınadı.   Açıklamada sık sık, "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "İş cinayetleri durdurulsun","Madenlerde ölüm kader değildir" sloganları atıldı. Madenci Anıtı önüne siyah çelenk bırakan TMMOB üyeleri, yaşamını yitiren madenciler için saygı duruşunda bulundu.  

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylemde, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun açıklama yaptı. Torun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nı maden ocaklarında yaşanan kazalara karşı uyardıklarını ifade etti. Torun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer‘in, patlamada yaşamını yitiren 30 maden işçisi için sarf ettiği "ilk 19 madencimizin bedeninde yanık yoktu, güzel öldüler" sözlerini kınadı. Torun, "Madenlerde yaşanan ölümler kader değildir. Tüm bu yaşananlar iş cinayetleridir" dedi.

Yetkilileri son defa uyardıklarını belirten Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Torun, "Bu son uyarımızdır. Uyarılarımız dikkate alınmazsa eylemliliklerimizi daha da büyüteceğiz" dedi.  Torun, yaşanan iş cinayetlerinin durdurulmasını istedi.

Okunma Sayısı: 182
Yayın Tarihi: 30.05.2010