TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Maden sektörü İzmir'de buluştu

Maden sektörü İzmir'de buluştu

 

Maden sektörü İzmir‘de buluştu

TMMOB - Maden Mühendisleri Odası tarafından geleneksel olarak 2 yılda bir düzenlenen Uluslararası MINEX - Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı ve Kongresi, bu yıl 19‘uncu kez kapılarını açtı. Kongre ve fuar, 12 Haziran‘a kadar devam edecek.

Minex Fuarı, İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri (Migem) Genel Müdürü Yener Cander, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Kaynak, Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun ve çok sayıda oda ve sektör temsilcisinin katımıyla açıldı.

111 firma katılıyor

MINEX - Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı, bu yıl ilk kez düzenlenmesine karşın, ABD, Almanya, Avusturya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hong kong, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, kanada, Norveç, Polonya, Rusya olmak üzere 16 ülkeden ve Adana, Ankara, Adapazarı, Bilecik, İstanbul, Zonguldak, Kocaeli, Denizli, Eskişehir, İzmir‘den temsilcilikler ile birlikte toplam 111 firma katılıyor. Türkiye‘nin dış ticaretinde lokomotif görevi gören maden sektörünen İzmir Buluşması, ülke ekonomisi açısından oldukça büyük önem taşıyor. Kongre ile düzenlenecek olan fuara yurtdışından ve yurtiçinden gelen ziyaretçi ve katılımcılar ticari işbirliği yapma imkanı bulacak.

Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, madencilik sektörünün ivme kazanması arzusu içinde olduklarını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, kente yapılacak 330 bin metrekarelik yeni fuar alanı ile İzmir‘in fuarlar ve kongreler kenti olma yolunda önemli bir adım atacağını ifade etti.

Sezen ÖZSAVRANGİL / AKŞAM

Okunma Sayısı: 182
Yayın Tarihi: 12.06.2007