TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Madende korkunç bekleyiş … TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun; "ELLE ÇOK DİKKATLİ ÇALIŞIYORLAR"

Madende korkunç bekleyiş … TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun;

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamayla ilgili "Gazdan dolayı mekanik çalışma mümkün değil, elle çok dikkatli çalışıyorlar. İkinci bir acıya meydan vermek istemiyorlar" dedi. Gelik bölgesine gelerek yetkililerden kurtarma ile ilgili bilgi alan Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göçük arkasındaki işçilere ulaşmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ancak oluşan aşırı metan ve karbonmonoksit gazı nedeniyle güçlükler yaşandığını anlatan Torun, şöyle konuştu:

"Ekipler çalışıyor, ama dediğim nedenlerden ulaşmak zaman alacaktır diye düşünüyoruz. Aldığımız bilgi, zor koşullarda çalıştıkları. Gazdan dolayı mekanik çalışma mümkün değil elle, çok dikkatli çalışıyorlar. İkinci bir acıya meydan vermek istemiyorlar. Bu nedenle çalışmalar ağır gidiyor. Olay yerini görmeden ihmal konusunda bir şey diyemem. Ancak sonuç olarak bir grizu patlaması. Metan birikimi söz konusu olabilir. Onu patlatacak bir ısı kaynağı gerekiyor, bunları irdelemek gerekiyor. Teknik rapora göre değerlendirme yapacağız. Koordinasyon  sıkıntısından bahsedebiliriz. Kriz merkezi olaydan 26 saat sonra kuruldu. Bunlar koordinasyon bozukluğu olduğunun göstergesidir. Yer altında çalışma koşullarının çok daha zor oldu bilindiğinden bir gün önceden acil eylem planı hazırlanmalıydı. Bunu sürekli raporlarımızda belirtip bakanlıklarla da görüşüyoruz. Ama ne yazık ki uygulanmıyor."

Okunma Sayısı: 169
Yayın Tarihi: 19.05.2010