TMMOB Maden Mühendisleri Odası

SEÇİM BİTTİ PEMBE TABLO GİTTİ! HALKI SEFALETE SÜRÜKLEYEN ZAMLARA VE VERGİ ARTIŞLARINA HAYIR!

SEÇİM BİTTİ PEMBE TABLO GİTTİ!  HALKI SEFALETE SÜRÜKLEYEN ZAMLARA VE VERGİ ARTIŞLARINA HAYIR!

Seçimlerin ardından birbiri ardına gelen zamlar ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yapılan vergi-harç bedeli artışları üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 7 Temmuz 2023 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

SEÇİM BİTTİ PEMBE TABLO GİTTİ!
HALKI SEFALETE SÜRÜKLEYEN ZAMLARA VE VERGİ ARTIŞLARINA HAYIR!

Kısa zaman önce gerçekleştirilen seçimler öncesinde ekonominin ne kadar iyi olduğunu, ülkenin ne kadar büyüdüğünü, refahın ne kadar arttığını dile getiren AKP iktidarı, seçimlerin hemen ardından gerçek yüzünü göstererek, birbiri ardına zam ve vergi artışlarına başladı.

Uzun yıllardır devam eden ekonomik kriz nedeniyle alım gücü iyice düşen geniş halk kesimlerinin hayatını iyice zorlaştıran bu zam ve vergiler, ekonominin içinde bulunduğu gerçek durumu gösterdiği kadar, AKP’nin yalana ve sahte algılara dayalı siyaset anlayışını da göstermektedir.

Seçimlerin ardından Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybına bağlı olarak ithalata dayalı her üründe büyük fiyat artışları yaşanmaktadır. Gıda maddelerinden akaryakıta kadar gündelik hayatımızın temel tüketim maddelerinde yüzde 30’lara varan zamlar, yurttaşlarımızın alım gücünü iyiden iyiye düşürmüş, yaşamlarını zorlaştırmıştır.

TÜİK’in artık hiçbir güvenilirliği olmayan enflasyon rakamlarıyla üzeri örtülmeye çalışılan bu pahalılık karşısında emekçilerin ücretleri her geçen gün erimektedir. Asgari ücretlere ve kamuda çalışanlara yapılan zamlar, yaşanan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon karşısında hiçbir anlam ifade etmemektedir. AKP, kendi yaptığı zamları değersizleştirmek için yüksek enflasyonu bir ekonomi politikası haline getirmiştir.

İktidar, kendi politik tercihlerinin ve gösteriş ekonomisinin yarattığı yıkımın altında ezilen halkı rahatlatacak tedbirler almak yerine, krizin yükünü tümüyle yurttaşlara bindiren vergi ve harç zamlarıyla durumu daha da kötüleştirmektedir.

AKP’nin kendi iktidarını sürdürebilmek için yarattığı devasa ekonomik yükün halka yüklenmesine, krizin bedelinin emeğiyle geçinen kesimlere ödetilmesine sessiz kalmayacağız. Yeni bir zam dalgası yaratacak vergi artışları ve harç zamları derhal geri alınmalıdır. Halkın cebindeki paranın değerini her geçen gün düşüren hayat pahalılığına ve zamlara artık son verilmelidir.

EMİN KORAMAZ

TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Okunma Sayısı: 225