TMMOB Maden Mühendisleri Odası

SENDIKA.ORG | Maden mühendislerinden İliç eylemi: Denetlemeyen devlet, önlem almayan şirket; maden mühendisleri günah keçisi değildir!

SENDIKA.ORG | Maden mühendislerinden İliç eylemi: Denetlemeyen devlet, önlem almayan şirket; maden mühendisleri günah keçisi değildir!
SENDIKA.ORG | Maden mühendislerinden İliç eylemi: Denetlemeyen devlet, önlem almayan şirket; maden mühendisleri günah keçisi değildir!

Maden Mühendisleri Odası 49. Olağan Genel Kurulu Delegeleri Ankara’da İliç’teki katliama dair yaptıkları eylemde şirketin gerekli önlemleri almadığını, bakanlıkların ve ilgili kamu kurumlarının yapması gereken denetimleri yapmadığını vurguladı. Ancak buna rağmen sahadaki meslektaşlarının asli kusurlu bulunmasına tepki gösterdi

Maden Mühendisleri Odası 49. Olağan Genel Kurulu Delegeleri Ankara’da Kocatepe Kültür Merkezi önünde İliç’te yaşanan maden katliamı için eylemdeydi. Maden mühendisleri İliç’te yaşanan katliamda sahadaki meslektaşlarının asli kusurlu ilan edilmesine tepki gösterdi.

Maden mühendisleri yaptıkları açıklamada şirketin gerekli önlemleri almadığını, bakanlıkların ve ilgili kamu kurumlarının yapması gereken denetimleri yapmadığını ifade ederken katliamın resmen göz göre göre geldiğinin altını çizdi. Tüm bunlara rağmen bilirkişi raporunda sahadaki meslektaşlarının asli kusurlu bulunurken şirket yetkililerinin tali kusurlu bulunmasına, kamu kurumlarının ise raporda yer almamasına tepki gösterdi.

“Çalışırken ölmek, şirketler yerine yargılanmak istemiyoruz!”

2002’den bugüne en az 35 meslektaşlarının madenlerdeki önlenebilir facialarda yaşamını yitirdiğini hatırlatan maden mühendisleri, hayatta kalan meslektaşlarının ise şirket yetkilileri yerine yargılandığını ve cezaevlerine girdiğini söyledi. Daha önce de Soma, Elbistan, Kozlu, Ermenek ve diğer tüm katliamlarda benzer sonuçların oluştuğunu hatırlatan mühendisler, “Çalışırken ölmek, şirketler yerine yargılanmak istemiyoruz!” dedi.

Bakanlıkların sorumlulukları neler?

Yapılan açıklamada ilgili bakanlıkların sorumlulukları da hatırlatıldı. Açıklamadaki ilgili kısım şöyle:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Maden ruhsatlarını veren, madenlerin aranmasından, projelerin teknik olarak uygunluğuna, madenlerin işletilmesine, işletme aşamasında projesine uygun çalışılmasına ve terk edilmesine kadar geçen tüm süreçleri onaylayan ve denetlemekle sorumlu olan kurumdur.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı: Maden işletmelerini sınırlayan en önemli teknik projelerden bir tanesi ÇED raporlarıdır. Bu raporlarda belirtilen, maden işletmesinin sınırlarını, toz oluşumundan, çalışan sayısına, kullanılacak makine ekipmandan, tehlikeli ve tehlikesiz atıkların nasıl bertaraf edileceğine, yeraltı sularından, yerüstündeki baraj, akarsu ve yerleşim yerlerine ve en sonda sahanın nasıl rehabilite edileceğine kadar tüm süreçler ÇED Yönetmeliği, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ve ayrıca Maden Atıkları Yönetmeliği’nde belirlenmiştir.

Madenlerde yapılacak liç yığınlarının şev yüksekliklerinden, kapasitelerine, kullanılacak siyanürün kullanım limitlerinden atık barajlarına kadar tüm süreçler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetim ve takip sorumluluğundadır. İliç’te bulunan Yığın Liçi’ne verilen kapasite artışı ve yaşanan katliam göstermiştir ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu suça ortak olmuştur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Maden işletmelerinin belirtilen projeler ile işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatına uygun bir şekilde çalışıp çalışılmadığının denetimini ve takibini yapmakla görevlidir. Maden kazı sahası ve liç yığın alanındaki şevlerin kayma tehlikelerini kontrol etmekle sorumludur.

İçişleri Bakanlığı: Madenlerde yaşanan kazalar sonrasında arama kurtarma çalışmalarının yürütülmesi AFAD tarafından yapılmaktadır. AFAD tarafından çıkarılan Türkiye Afet Müdahale Planı TAMP ve İl Afet Risk Azaltma Planı’nda (İRAP) deprem, kimyasal döküntü gibi acil durumlarda neler yapılacağı belirtilmiştir. 6 Şubat depremlerinde madencilerin gösterdiği üstün çaba halkımız tarafından takdir edilmiştir. Ancak yaptığımız açıklamalarda da belirttiğimiz gibi AFAD bünyesinde, yapılan personel alımlarında maden mühendisleri yoktur. Maden kazalarında da müdahale edebilmek için madencilik bilgisine ihtiyaç vardır. Ancak Erzincan’da da görüldüğü üzere müdahale eden personelin, yöneticilerin madencilik bilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca siyanürlü altın işletmeciliğinin bulunduğu Erzincan İRAP planında maden ya da siyanür kazalarına karşı en ufak bir müdahale, hazırlık planı yoktur.

KAYNAK

Okunma Sayısı: 94
Yayın Tarihi: 24.02.2024