TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TC ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI VE TC ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI`NA YAZILAN MADEN MÜHENDİSLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI İLE İLGİLİ YAZI

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

İNÖNÜ BULVARI NO: 42 EMEK/ANKARA

T.C. ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI

TÜRK OCAĞI CADDESİ NO:2  06100 ÇANKAYA/ANKARA

Ankara; 26.08.2013
Sayı: 7323

Madencilik sektörü; doğası gereği özellik arz eden bu nedenle bilgi, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetim gerektiren dünyanın en zor ve en riskli iş koludur. Yerin metrelerce altında ve meskûn mahal dışında üretilen madenlerimiz, ülkemizin ve insanlığın yararına sunulmaktadır. Maden mühendisi meslektaşlarımız, çok zor koşullarda mesleklerinin gereğini yerine getirmeye çalışmaktadır.

Odamız, üyelerinin çalışma koşullarını düzeltmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu doğrultuda her yıl asgari ücret tarifesi düzenlenerek uygulanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca, Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında 31.07.2012 tarihinde imzalanan protokol gereği, mühendislerin 2013 yılı için belirlenmiş olan brüt 2700 TL/Ay asgari ücretin altında çalıştırılmaması öngörülmüştür.

Ancak, üyelerimizden gelen taleplerde; işverenlerin protokole uymadıkları, belirlenen ücretten düşük ücret aldıkları, sigorta primlerinin asgari ücretten yatırıldığı belirtilmektedir. Ayrıca, İş Kanunu gereği olan çalışma saatlerine uyulmadığı, fazla mesai verilmediği ve haftalık izinlerin düzenli kullandırılmadığı gibi şikayetler gelmektedir.

Bakanlığınız adına yapılan işyeri denetimlerinde; maden mühendislerinin iş akdi sözleşmesi, aldıkları ücret, yatırılan sigorta primleri, çalışma saatleri, bayram ve hafta tatili uygulaması, yıllık izin uygulaması vb. konularının da dikkate alınarak işverenlerin uyarılması oldukça önemlidir. Bakanlığınızca da imzalanan protokolün hayata geçirilmesi ve takibi için yapılacak çalışmalara Odamız gerekli desteği verecektir.

Bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiniz inancıyla, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

 

Mehmet TORUN

Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 539