TMMOB Maden Mühendisleri Odası

T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI, KARAYOLLARI, DEVLET SU İŞLERİ, TCDD İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLEN TÜNEL YAPIMLARINDA MADEN MÜHENDİSİ İSTİHDAMI İLE İLGİLİ YAZI

 

 

T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI

HAKKI TURAYLİÇ CADDESİ NO:5

EMEK/ANKARA

 

Ankara; 07.02.2014

Sayı     : 670

 

Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi kapsamında; 05 Şubat 2014 tarihinde Yozgat-Akdağmadeni yakınlarında tünel açma çalışmaları sırasında meydana gelen göçükte, 1 işçi ölmüş 3 işçi yaralanmıştır. Öncelikle yaşamını yitiren işçinin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz. Edinilen bilgiye göre, iş kazası olan vardiyada maden mühendisi bulunmadığı öğrenilmiştir.

Bilindiği üzere; tünel projelerinin iş akışında tünel tasarımından inşaat bitimine kadar geçen süre içinde yapılan işler maden mühendisliği disiplini içerisinde yer almakta ve dünyadaki uygulamalarda bu alanda maden mühendisi çalıştırılmaktadır. Tasarım sırasında yapılan gerek zemin ve gerekse kaya mekaniği hesaplamaları ile uygulamaları maden mühendisliği bölümlerinde verilen temel derslerdendir. Ayrıca tünellerin inşaatında yapılan havalandırma işlemi, delme-patlatma işlemi, tünel açılması sırasında kullanılan delici makinaların (TBM) seçimi ve uygulanması maden mühendisliği disiplininin temel konularındandır. Projelerin yürütümü sırasında, delme-patlatma, tahkimat, nakliye, su atımı, yeraltı makine ve ekipmanların çalışması, kapalı alanlarda çalışma ve zehirli gazlar vb. gibi çalışma alanları ciddi kazalara neden olabilecek yüksek riskler taşımaktadır. Gerek basında yer alan haberler gerekse kaza istatistikleri yeraltı tünel-metro çalışmalarında kaza sıklığının yüksek olduğunu göstermektedir.

Maden mühendisleri, aldıkları eğitim ve mesleki deneyimleri gereği tünel ve galeri açma çalışmalarında uzmanlaşmıştır. Bu nedenle tünel ve galeri açma çalışmalarında maden mühendisi istihdamı olası tehlikeleri önleyecek ve çalışma güvenliğini artıracaktır. Ayrıca tünellerin inşaatında ve kullanım süresi boyunca yapılması gerekli olan havalandırma işlemlerinin projelendirilmesi ve uygulanmasında ülkemizde bu konuda lisans eğitimi alan tek mühendislik disiplini maden mühendisliğidir.

Bu gerekçelerle; acı olayların bir daha yaşanmaması için, mühendislik bilim ve teknolojisinin ilgili mühendislik disiplinleri tarafından yürütülmesi zorunludur. Gerek Bakanlığınızda gerekse üstlenici marifetiyle yapılan mühendislik yapılarının planlanmasından inşasının tamamlanmasına kadar yapılan imalatlarda; maden mühendisi çalıştırılması zorunluluğunu bir kez daha belirtir, bu konuda ilgili mevzuatın düzenlenmesini talep eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

 

Mehmet TORUN

Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 491
Yayın Tarihi: 07.02.2014