TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TMMOB'dan Madenciler Anıtı'na siyah çelenk.

TMMOB'dan Madenciler Anıtı'na siyah çelenk.

Ankara- Genel kurula verilen arada, Kocatepe Kültür Merkezi önünde toplanan delegeler, maden kazalarında meydana gelen ölümleri protesto amacıyla Olgunlar Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Grup üyeleri, Madenciler Anıtı önünde sona eren yürüyüş boyunca çeşitli sloganlar attı.

Kazalarda hayatını kaybeden madenciler anısına, kollarına siyah kurdele bağlayan delegeler daha sonra, anıta ‘‘Kazalar Kader Değil‘‘ yazılı siyah çelenk bıraktı.

Burada, grup adına basın açıklaması yapan Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, madenlerde, son 6 ayda 3 önemli kazanın yaşandığını belirtti. Son olarak Zonguldak‘taki maden ocağında gerçekleşen kazada 2‘si maden mühendisi 30 emekçinin hayatını kaybettiğini ve iki kişinin cesedine halen ulaşılamadığını hatırlatan Torun, ‘‘Bunlar, yetkililerin dediği gibi madencinin kaderi değildir. Sadece emek sömürüsü, özelleştirme ve taşeronlaşmanın sonucudur‘‘ dedi.

41. Dönem TMMOB Genel Kurul delegeleri olarak, ‘‘madenlerde ölümün kader olmadığını‘‘ haykırdıklarını söyleyen Torun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer‘in, ‘‘19 madenci güzel öldü‘‘ dediğini öne sürdü. Bu açıklamaları kınadığını ifade eden Torun, ‘‘Bu son uyarımızdır. Bundan sonra yapacağımız eylemler daha kitlesel olacaktır. Ölümlerin durdurulması, hepimizin yaşam hakkı en doğal talebimizdir‘‘ diye konuştu. Açıklamanın ardından, Zonguldak Karadon‘daki maden ocağında grizu patlaması sonucu yaşamını yitiren madenciler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan TMMOB delegeleri, daha sonra anıt önünden ayrıldı.

Okunma Sayısı: 174
Yayın Tarihi: 30.05.2010