TMMOB Maden Mühendisleri Odası

TMMOB HEYETİ ELAZIĞ VE ÇEVRESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU(30.01.2020)

TMMOB HEYETİ ELAZIĞ VE ÇEVRESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU(30.01.2020)

TMMOB HEYETİ ELAZIĞ VE ÇEVRESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

30.01.2020

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz'ın da içinde bulunduğu TMMOB Heyeti 30 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ve çevresine destek ziyaretinde bulunarak incelemelerde bulundu.

Elazığ'da 24 Ocak tarihinde 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem üzerine TMMOB Heyeti Elazığ ve çevresinde inceleme ve dayanışma duygularını ifade etmek için 30 Ocak 2020 tarihinde Elazığ'a hareket etti.

TMMOB Heyeti önce Elazığ'da depremde çöken ve 3 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Göl Apartmanı'nın yer aldığı Gezin'de incelemede bulundu. Sonrasında Elazığ'ın ilçesi ve depremin merkez üssü Sivrice'de Sivrice Kaymakamı ziyaret edildi. TMMOB Heyeti Sivrice Jandarma Karakol Komutanı ile görüşüp Sivrice kriz masasını ziyaret ederek Jandarma karakol komutanından ilçe merkezi ve köylerin durumları hakkında bilgi aldı.

Ardından Elazığ merkeze geçen TMMOB Heyeti, Elazığ Belediye Başkan Vekili, Malatya Vali Yardımcısı, Elazığ AFAD Koordinasyon Merkezi Temsilcisi ile görüşerek gerçekleştirilen çalışmalar ve şehrin son durumuna ilişkin daha geniş bilgi aldılar.

TMMOB Heyeti yıkılan evlerin bazılarında inceleme yaparak, köylerde baş sağlığı ziyaretlerinde bulundu. Heyet, Elazığ Sürsürü mahallesinde yurttaşlar ile görüşürken hasarlı binalarda tahliye işleminin devam ettiği gözlemlendi. TMMOB Heyeti Elazığ Mustafapaşa Mahallesinde yine yurttaşlar ve yetkililer ile görüştü. Mahallede eşya tahliye ve yıkım çalışmaları devam ederken çalışmayı yürüten yetkililer bilgi vermekten kaçındı.

Elazığ depreminin hemen ardından 25 Ocak tarihinde TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, oluşturdukları Heyet ile Elazığ'da yaptığı teknik inceleme sonuçlarını 27 Ocak 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısında kamuoyuyla paylaşmıştı. Yine TMMOB Malatya İl Koordinasyon Kurulu da 27 Ocak 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısında uyarılarda bulunmuş, yaşadığımız coğrafyanın gerçekleriyle yaşamayı öğrenmemiz gerekliliğini vurgulayarak bilim ve teknolojiyi maksimum derecede kullanarak; ulusal afet bilinci oluşturulması çağrısında bulunmuştu. TMMOB Diyarbakır ve Malatya İl Koordinasyon Kurulları Heyetleri tespit ettikleri hasarlı yapıları kriz masalarına bildirmişlerdi.

TMMOB şimdiye kadar olduğu gibi her felakette etkilenen yurttaşlarımızla tam dayanışma içerisinde olarak, arama kurtarmadan hasar tespiti çalışmalarına destek varmek amacıyla başta TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz olmak üzere; TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kimyon, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kaya, TMMOB Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sarıaltun, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Demirbaş, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Metin, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Özgün, TMMOB Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Zeytinci, TMMOB İçmimarlar Odası Denetleme Kurulu Üyesi İbrahim Oğur, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Orak, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erşat Akyazılı, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Erdoğan, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun, TMMOB Malatya İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erdal Yavaş, TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İsmet Bilmez'den oluşan TMMOB Heyeti ile Elazığ ve civarında taziye ve dayanışma ziyaretleri ile teknik incelemelerde bulundu.

Okunma Sayısı: 186
Yayın Tarihi: 31.01.2020
Fotoğraf Galerisi